ئی ئی تی1 -یا اوزوریو- توسط شرکت انگنسای برزیل در میانه دهه 80 توسعه یافت. در آن زمان برزیل ششمین صادرکننده تسلیحات جهان بود وتوانسته بود زرهپوشهای خود را به بیش از 20کشور در خاورمیانه و آفریقا صادرکند. در حدود نیمی از زرهپوشهای تولید شده انگنسا از سال 85 تا سال89 به عراق فروخته شد و انگنسا قطعات یدکی، آموزش و حتی تعمیرات زرهپوشها در خط مقدم را تضمین کرده بود.  انگنسا بزرگترین شرکت اسلحه سازی برزیل بود و استراتژی آن بر پایه استفاده گسترده از تولیدات تکنولوژیکی شرکتهای دیگر استوار بود. به علاوه، اگر خرید پروانه تولید قطعه ای برایش گران تمام می شد، انگنسا معمولا آن قطعه را از قبل می خرید و در محصولاتش بکار می برد یا طراحان و متخصصان شرکتهای تولید کننده آن قطعه را به استخدام خود در می آورد. با این روش، انگنسا دو مشکل را حل می کرد. اول اینکه، سلاح های تولید شده توسط برزیلی ها از تکنولوژیهای سطح بالا بهره می گرفتند و دوم اینکه، قیمت این سلاح ها به قدری پایین بود که برای کشورهای جهان سوم قیمتی مناسب به نظر می رسید.

اوزوریو نمونه خوبی از بکارگیری این استراتژی است. اوزوریو یک تانک کلاسیک با تعداد خدمه معمول در دیگر تانکها است. ساخت اوزوریو در سال 1985 آغازشد و در سال 1988 به خدمت ارتش برزیل درآمد. 100میلیون دلار صرف سرمایه گذاری برای توسعه این پروژه شد.

 

بدنه و برجک اوزوریو زرهی متفاوت دارند. قسمت پشتی تانک از زره چند لایه ترکیبی -مشابه با زره چابهام بکاررفته در تانکهای آبرامز و چالنجر- بهره گیری می کند. زره جلویی از صفحات فلزی شیب داری تشکیل شده است که بهترین دفاع را برای تانک تهیه می کنند.

توپ اوزوریو بر روی یک برجک 3 نفره نصب شده است. چون برزیلی ها چشم انتظار بازار خارجی خوبی برای اوزوریو بودند از دو نوع توپ متفاوت برای آن استفاده کردند. تانکهای ارتش برزیل از یک قبضه توپ انگلیسی 105میلیمتری استفاده می کنند درحالیکه نمونه صادراتی اوزوریو از یک قبضه توپ بدون خان 120میلیمتری فرانسوی بهره می برد. در ضمن، نصب توپ 125میلیمتری بدون خان 2آ46 روسی نیز بر روی اوزوریو امکان پذیر است.

توپ اصلی می تواند از ذخیره 45 گلوله استفاده کند و این گلوله ها می توانند از نوع ضدزره و یا با قدرت انفجاری بالا باشند.

سلاح های دیگر اوزوریو عبارتند از یک قبضه مسلسل 7.62میلیمتری هم محور با توپ اصلی و یک قبضه مسلسل 7.62میلیمتری دیگر  بر روی سقف تانک برای مقابله با هواپیماها و هلیکوپترهای دشمن. این مسلسل در مقابل دهلیز توپچی نصب شده است اما می توان یک قبضه مسلسل 12.7 میلیمتری دیگر را برای فرمانده تانک سفارش داد.

نشانه گیری توپ اصلی و گردش برجک، به وسیله سیستم برقی انجام می پذیرد. اوزوریو از دستگاه های هدفگیری بلژیکی اس سی اس5 برای فرمانده تانک و ال آر اس5 برای توپچی استفاده می کند. ال آر اس5 دستگاه هدفگیری ترکیب شده با پریسکوپ است که توانایی دید در شب و فاصله یاب لیزری و پردازشگر مسیر پرتابه را نیز در خود دارد. دستگاه هدفگیری فرمانده فاقد فاصله یاب و کامپیوتر می باشد.

فرمانده می تواند بدون دخالت توپچی هدفگیری کرده و توپ اصلی را شلیک کند. فرمانده تانک برای داشتن دید 360 درجه، از 5 پریسکوپ استفاده می کند.

در سال 1987، انگنسا مدل صادراتی بهبود یافته ئی ئی تی2 را تکمیل و آزمایش کرد. بازار هدف، کشورهای مناطق خاور نزدیک و خاورمیانه بود. این اصلاحات در تانکهای ارتش برزیل انجام نشد. بزرگترین تفاوت این تانک با مدل قبلی، استفاده از یک قبضه توپ بدون خان 120میلیمتری و ارتقای سیستم هدفگیری تانک بود. تانک جدید، ظرفیت حمل 38 گلوله از دو نوع را داشت؛ گلوله های ضدزره و گلوله های چند منظوره با قدرت انفجاری بالا. برای فرمانده، سیستم هدایت آتش دابلیو اس 580-10 و برای توپچی سیستم دابلیو اس 580-19 را در نظر گرفته اند. این دستگاه ها، توسط شرکت فرانسوی اسفیم طراحی و ساخته شده بود. هر دو مدل دارای فاصله یاب لیزری بودند که به پردازشگر مسیر پرتابه متصل شده بود. یک دستگاه دید در شب یوآ 9090 فیلیپس نیز در برجک نصب شد. تصویر این دستگاه بر روی صفحات تلویزیون مقابل فرمانده و توپچی ظاهر می شود. توانایی اصابت هدف توسط اوزوریو در فاصله 2000متر برای اولین شلیک، بالای 80 درصد می باشد. این نتیجه توسط آزمایشهای متخصصین فرانسوی به دست آمده است. سلاح دوم ئی ئی تی2 عبارت است از یک قبضه مسلسل 7.62 هم محور با برجک و یک قبضه مسلسل 12.7میلیمتری ضدهوایی مانند نمونه قبلی. در دو طرف برجک دستگاه های شلیک نارنجک دودزا قرارگرفته است.

هر دو نمونه دارای موتور یکسان هستند. موتور -که باسیستم انتقال نیروی یکپارچه است- یک دیزل 12 سیلندر ساخت آلمان است. موتور و متعلقات آن را در شرایط جنگی می توان در زمان 30دقیقه پیاده کرد.

شنی اوزوریو مشابه شنی لئوپارد2 آلمانی است. اوزوریو سرعت و قابلیت خارج از جاده مناسبی دارد. سرعت آن در عرض 10 ثانیه از 0 به 30 کیلومتر/ساعت می رسد. اوزوریو می تواند از خندقی به عرض 3 متر، شیبهایی با زاویه 30 درجه و دیواری به ارتفاع 1.15 متر عبور کند و بدون آماده سازی قبلی می تواند از رودخانه ای به عمق 1.2 متر رد شود.

اوزوریو دارای یک سیستم آتش خاموش کن کاملا اتوماتیک در هر دو قسمت خدمه و موتور خانه است و به علاوه، می توان آن را به سیستم حفاظت ش م ه و نیز سیستم اخطار دهنده ای که هدف گیری لیزری موشک دشمن را اعلام می کند مجهز کرد.

با استفاده از شاسی اوزوریو خودروهای زرهی زیر نیز ساخته شده اند:

هویتزر خودکششی 155میلیمتری.

تانک ضدهوایی مسلح به توچ اتوماتیک اورلیکن.

تانک پل گذار.

در مورد تعداد ئی ئی تی2 های ساخته شده اطلاعاتی در دسترس نیست اما کشورهایی چون عربستان خود را نسبت به آن علاقمند نشان داده اند. خود برزیلی ها در حدود 30 عراده اوزریو را به خدمت گرفته اند.

ئی ئی تی1

نیروی محرکه

قدرت:1040 اسب بخار

موتور: 1موتور دیزل 12 سیلندر

حداکثرسرعت در جاده: 70 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد در جاده: 500کیلومتر
   

متفرقه

وزن:41000 کیلوگرم

طول:؟ متر

عرض:3.2متر

ارتفاع:2.37متر

خدمه:4 نفر

تولید

تعداد:؟عراده

سال ورود به خدمت:1988

   

تسلیحات و زره

1 قبضه توپ 105میلیمتری ال7آ3 به همراه 45 گلوله توپ

2قبضه مسلسل کالیبر7.62میلیمتری به همراه 5000 گلوله

حداکثر زره:؟ میلیمتر

ئی ئی تی2

نیروی محرکه

قدرت:1040 اسب بخار

موتور: 1موتور دیزل 12 سیلندر

حداکثرسرعت در جاده: 70 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد در جاده: 550کیلومتر
   

متفرقه

وزن:43000 کیلوگرم

طول:10.1 متر

عرض:3.2متر

ارتفاع:2.37متر

خدمه:4 نفر

تولید

تعداد:؟عراده

سال ورود به خدمت:

   

تسلیحات و زره

1 قبضه توپ 120میلیمتری بدون خان به همراه 38 گلوله توپ

1قبضه مسلسل کالیبر12.7میلیمتری 1قبضه مسلسل کالیبر7.62میلیمتری

حداکثر زره:؟ میلیمتر


منبع:ماهنامه جنگ افزار

نوشته شده توسط کاوه در یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۲ |